ALKÜ’de Obezite İçin Önemli Adım! “Obezite Kontrol Altına Alınması Gerekiyor” ALKÜ’de Obezite İçin Önemli Adım! “Obezite Kontrol Altına Alınması Gerekiyor”

Kış aylarında yeterli sıvı alımının sağlanması, sağlık için oldukça önemli. 
QNET’in Uzman Diyetisyeni Orçun Kürüm, suyun vücudu doğru şekilde hidrate etmesinin, bağışıklık sisteminin etkin çalışmasını desteklediğini belirtiyor. Kürüm, “Kış aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar daha sık görüldüğünden, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi büyük önem taşır. Yeterli sıvı alımı, aynı zamanda vücudun detoksifikasyon sürecini hızlandırır ve mukus zarlarını nemli tutar. Bu durum, virüslerin solunum yoluyla vücuda girmesini önleyebilir. Yeterli miktarda su tüketmek, metabolizmanın verimli çalışmasına katkı sağlar ve enerji seviyelerini korur, bu da kilo yönetimi açısından da faydalıdır” dedi. Kürüm, bol su tüketirken de günümüzde sürdürülebilirliği düşünmemiz gerektiğinin altını çiziyor. Tercihin, şebeke suyunu sağlıklı ve vücuda faydalı hale getiren su arıtma cihazlarının olması gerektiğini belirtiyor. Kürüm, “QNET’in HomePure Nova su arıtma cihazı musluk suyunu 9 aşama ile filtreliyor. Sudaki bakterileri ve virüsleri ortadan kaldırırken iyi minerallerin kalmasını sağlıyor” diyor. 

Sarımsak ve zencefil sofranızdan eksik olmasın”

Kış aylarında su içmenin yanı sıra virüslerden korunmak için beslenmenin de önemini vurgulayan Orçun Kürüm, şunları söyledi: “Günlük diyetinizde dengeli bir şekilde protein bakımından zengin yumurta, baklagiller, süt ürünlerine yer vermek bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Tabağınızda renkli sebze ve meyvelere yer açarak, vitamin ve mineral açısından zengin, antioksidan içerikli seçimlerle bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilirsiniz. Özellikle C vitamini turunçgiller, kırmızı biber, çilek, E vitamini badem, fındık ve vücut için gerekli çinkoyu kabak çekirdeğiyle yoğurt içeren gıdaları tüketerek alabilirsiniz.”

Antiinflamatuvar özellikleri olan sarımsak ve zencefili yemeklerden eksik etmemek gerektiğini belirten Kürüm, hastalıkların yoğun olduğu bu dönemde ek takviye olarak D vitamini, probiyotik ve propolisin düzenli kullanmasının bağışıklığı güçlendirmeye destek olduğunu ifade etti.

Editör: Can KISA