Microsoft’taki Arıza THY’yi De Etkiledi! Antalya Seferlerinin De Bulunduğu 84 Sefer İptal Edildi Microsoft’taki Arıza THY’yi De Etkiledi! Antalya Seferlerinin De Bulunduğu 84 Sefer İptal Edildi

Gazipaşa'da çam ağaçlarının gelişimine zarar veren çam kese böceğiyle mücadele kapsamında nisan ve mayıs aylarında ormanlık alana bırakılan ‘terminatör' olarak adlandırılan ‘calosoma sycophanta' böceklerin üretimine başlandı. Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğü Orman Zararlıları ile Mücadele Laboratuvarı'nda üretilen binlerce ‘terminatör' böcek, Gazipaşa'nın farklı noktalarında adeta bir asker gibi görev yaparak Gazipaşa'nın ormanlarını koruyacak.

Laboratuvarda üretilip doğaya bırakılacak
Gazipaşa'da üretilen bu böcekler, ağaçlara zarar veren çam kese böceklerini yiyerek ormanları koruyor. Bu yıl binlerce yararlı böceği doğaya bırakmaya hazırlanan Gazipaşa Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, böceklerin üretimine başladı. Erişkin böceklerden laboratuvar ortamında larva alan ekipler, larvalardan çıkan terminatör böcekleri, belli bir süre yiyim yaptıktan sonra çam kese böceği olarak bilinen ‘thaumetopoea pityocampa' zararlı böceklerinin bulunduğu alanlara toprağa bırakılacak. Bu şekilde yapılan uygulama ile zararlılarla mücadelede tamamen biyolojik yöntem izlenecek.

Editör: Can KISA