Alanya ve bölgesinin en kaliteli öğretimini vermeyi amaçlayan Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin (ALKÜ) başarısı YKS 2023 yerleştirme sonuçlarıyla bir kez daha kanıtlanmış oldu. YKS 2023 tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ALKÜ’nün toplam 3 bin 970 kontenjanın yüzde 98,72’si dolarak tercih edilen üniversiteler arasına girdi. Toplam 3 bin 919 öğrencinin yerleştiği ALKÜ’de; lisans programına yerleşen öğrenci sayısı bin 846 olurken, ön lisans programlarına yerleşen öğrenci sayısı 2 bin 73 olarak açıklandı. Ön lisans programındaki doluluk oranı yüzde 99,19 olurken, lisans programlarındaki doluluk oranı ise yüzde 98,19 olarak gerçekleşti.

6 FAKÜLTE 1 MYO YÜZDE YÜZ ORANLA DOLDU

Fakültelere yerleşen oranlar incelendiğinde, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Turizm Fakültesi, Gazipaşa Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu yüzde yüz doluluk oranına ulaşarak ALKÜ bu alanlardaki başarısını bir kez daha kanıtladı. Diğer fakülte ve meslek yüksek okulları da yüzde yüze yakın oranlarla yeni dönemde öğrencilere “Merhaba” diyecek. Öte yandan bu yıl ilk kez daha önce üniversiteye gitme imkanı elde edememiş kadınlara yönelik uygulanan 35 yaş ve üzeri kadın kontenjan sayısında da ALKÜ tercih edilen üniversiteler arasında oldu. 35 yaş ve üstü toplam 88 kontenjanın 62’sine yerleştirme yapıldı.

REKTÖR TÜRKDOĞAN: “ALKÜ AİLESİNE HOŞ GELDİNİZ”

ALKÜ Erasmus Bütçesini İkiye Katladı ALKÜ Erasmus Bütçesini İkiye Katladı

YKS 2023 yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından ALKÜ’ye yerleşen öğrencileri tebrik eden ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, sonuçların herkes için hayırlar getirmesini diledi. Rektör Türkdoğan açıklamasında, “Uzun yıllar süren emeklerin ve büyük özverilerin karşılığında hak ettiğiniz bu başarı için sizleri kutluyor, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitemize ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Alanya’mıza hoş geldiniz diyorum.  Hayatınızın en önemli kararını verme sürecini geride bırakarak ülkemiz ve geleceğiniz için yeni bir döneme adım attınız. “Türkiye Yüzyılı”nı kutladığımız bu dönemde, geleceğimiz olan sizlerin, ileriye yönelik planları daha güçlü bir Türkiye için tartışmasız en önemli konulardandır. Güzel bir gelecek ve güçlü bir Türkiye için sizlere en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, başta şahsım olmak üzere, tüm ALKÜ Ailesi olarak her zaman yanınızda olacağımızı ve sizleri geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için daha fazla gayret edeceğimizi bilmenizi isterim. Geleceğimizin Umudu Gençlerimiz; Artık önünüzde; ülkemiz, milletimiz, aileniz ve kendiniz için yeni hedeflere doğru adım attığınız günler var. Hepimizin karşılaştığı gibi biliyorum ki sizler de büyük zorluklarla karşılaştınız. Bugün, büyük emekler ve umutlarla hazırlandığınız süreçte artık ALKÜ öğrencisi olarak geleceğinizi şekillendirmeye başlayacaksınız.

Türkiye’nin en genç üniversitelerinden birisi olan ALKÜ’de en iyi şekilde öğrenim görmeniz için ihtiyacınız olacak tüm donanımlarımız hazır bulunuyor. Her bir fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulumuzda mesleki ve teknik anlamda üst düzey imkânlara sahibiz. Son teknolojiyle donatılmış laboratuvarlarımız ve dersliklerimizle eğitimde çağdaş ortamları siz değerli öğrencilerimizin hizmetine sunuyoruz. Genç, dinamik ve başarılı öğretim kadrosuyla gençlere yol gösteren Üniversitemizle, yeni dönemde ülkemizin geleceğine en iyi şekilde yön vereceğinize yürekten inanıyorum. ALKÜ’ye yerleşen siz değerli öğrencilerimize; geleceğini güvenle inşa edeceği, güzel anılar biriktireceği, hayatınızın en güzel, en verimli dönemini yaşayacağı üniversite hayatı ve sonrası için en önemli birikimleri edineceği öğretim yılı diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. ALKÜ Ailesine hoş geldiniz!” dedi.

Editör: Can KISA