banner12

banner18

“İktidar kadınları gözden çıkarmış olabilir ama biz buradayız”

Kadın Hakları Koruma Derneği Alanya Şubesi İstanbul Sözleşmesi için bir araya gelerek basın açıklaması yaptılar.

GÜNDEM 01.07.2021, 13:04 YEDİ GÜN HABER
“İktidar kadınları gözden çıkarmış olabilir ama biz buradayız”

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Sözleşmesi'nin feshine ilişkin; Danıştay’a Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin geçersiz olduğunu iptal edilmesi isteği ve yürütmenin durdurulması isteği ile açtığımız davada davamız Danıştay 10. Dairesi yürütmenin durdurulması isteğimizi 3’e karşı 2 oyla reddedilmiştir.

Kötü olan şudur, yürütmenin durdurulması isteği reddedilirken, Cumhurbaşkanının yürütme yetkisine sahip tek kişi olarak Uluslararası Sözleşmeleri feshedebileceğini söylemiştir. Yani davanızı esastan reddedeceğim demiştir.

 Bunu beklemiyor muyduk? Bekliyorduk.  Bu ülkede yargının geldiği durum ortada, maalesef Türkiye’de bağımsız yargı artık yoktur, yargı kuşatılmıştır, yargı çürümüştür ne derseniz deyin ama sonuç olarak biz vatandaşlar artık yargıya güvenemeyeceğimizi biliyoruz, her gün her gün görüyoruz.

Geldiğimiz bu noktada şunları özellikle kamuoyuna açıklamak için buradayız:

Hiç kimse kadına yönelik şiddetin suç olmaktan çıktığını, kadınların savunmasız kaldığını sanmasın, Cumhurbaşkanlığının hukuka aykırı fesih kararına ve Danıştay 10. Dairesi kararına rağmen;

1-            İstanbul Sözleşmesi yaşayacak, bizler anlatmaya devam edeceğiz,

2-            *Kadına yönelik şiddet suçtur, kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir.

3-            Türk Ceza Kanunu, Medeni Kanun 6284 sayılı Ailenin Korunmasına ve kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun halen yürürlüktedir.

4-            Kadın Haklarını savunan dernekler kurumlar kuruluşlar hepsi mücadeleye, kadınları savunmaya devam edecek.

5-            7/24 çalışan ALO Şiddet hatları çalışmaya devam edecek.

6-            Baroların Kadın Komisyonları, gönüllü avukatlar çalışmaya kadınları savunmaya devam edecek.

7-            İktidar kadınları gözden çıkarmış olabilir ama; biz kadın hakları savunucuları buradayız, burada olmaya devam edeceğiz. Evlerde, işyerlerinde, sokakta, adliyede, karakollarda her yerde olmaya devam edeceğiz.

Biz Kadınlar: İstanbul Sözleşmesinden, haklarımızdan yaşamlarımızdan vazgeçmiyoruz, mücadeleden vazgeçmiyoruz. Tam tersine mücadelemizi büyüteceğiz, daha çok çalışacağız, her mağdur kadına ulaşmaya çalışacağız. Hiç bir kadın, hiç bir çocuk asla bu yolda yalnız yürümeyecek.”

Yorumlar (0)
39°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P