banner12

banner18

“ALKÜ'de liyakat yok…”

ALKÜ’de son dönemde yapılan atamalar birçok kesimin tepkisini topluyor. Akademik başarılara ve liyakata bakılmadan atama yapıldığını belirten M.D. çarpıcı açıklamalarda bulundu.

EĞİTİM 11.03.2021, 16:19 11.03.2021, 16:34 Mevlüt Can Kısa
“ALKÜ'de liyakat yok…”

Alanya’nın ilk ve tek devlet üniversitesi Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde (ALKÜ) yapılan atamalar büyük tepki topluyor. 2019 yılının Eylül ayında Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı yerine atanan Prof. Dr. Ekrem Kalan kadrolarda bazı değişikliklere gitmişti. Geride bıraktığımız yaklaşık 19 aylık süreçte ALKÜ’deki bazı isimler değişirken, birçok yeni atamada yapıldı. Eylül ayından birçok müdür ve şef ataması yapılırken, Tıp Fakültesi ve rektör yardımcılarının atamaları da gerçekleştirildi.

Rektör Kalan’ın talimatı ile yapılan bu atamalar Alanya’nın tepkisini topladı. Akademik başarıya bakılmadan yapıldığı iddia edilen atamalar nedeniyle Rektör Kalan da adeta topa tutuldu.

Bu atamaların tamamen haksız olduğunu belirten M.D. Yedi Gün Haber'e yaptığı özel açıklamada flaş iddialarda bulundu. Rektör Kalan’ın ahbap çavuş ilişkisi ile atama yaptığını belirten M.D. “Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun büyük çabalar ile açılan Alanya ve Akdeniz’in gözbebeği ALKÜ’de olanlardan rahatsızız. Rektör Kalan, liyakatı tamamen göz ardı etmiş durumda ve ahbap çavuş ilişkisi ile atama yapıyor. Bir eğitim kurumuna hiçbir akademik başarıya bakılmadan atama yapıldığını görüyoruz. Bu konunun üzerine gideceğiz ve bu kadrolaşmaya izin vermeyeceğiz” dedi.

M.D. önümüzdeki günlerde belgelerle birlikte bir basın açıklaması yapacağını belirtti.

Yorumlar (2)
Liyakat 1 ay önce
Bir üniversitede liyakat tan bahsetmek için önce o üniversitenin rektörü liyakat sahibi mi, ona bakmak lazım. Akademik olarak yetkin olmayan bir şahıstan üniversiteyi geliştirmesine bekleyemezsiniz. ALKÜ rektörü ALKÜ ye profesör olarak atanma kriterlerini sağlıyor mu. Önce buna bakmak lazım.
Sevgi 1 ay önce
Böyle rektöre de bu yakışır
15°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P