banner12

banner5

banner18

banner13

banner4

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Alanya'da batan tekneden turistler böyle kurtarıldı!

Genel 03.11.2020, 14:03

Alanya’da içinde turistlerin bulunduğu tur teknesi, kıyıya 30 metre mesafede alabora oldu. Tekneden denize atlayanlar kıyıya yüzerek çıkarken, bazılarını çevredeki diğer tekneler ve Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı. Batan teknede Rus uyruklu 32 yolcu ile 5 mürettebat kurtarılırken, Rus uyruklu Daniyar Mahitov'un cansız bedenine ulaşıldı.

Alanya Kalesi önlerinde Fosforlu Mağara'nın yanında turist taşıyan 'Baba Selavi' adlı gezinti teknesi, saat 11.00 sıralarında kötü hava şartları nedeniyle alabora oldu. Kısa sürede batan teknede bulunan turistler ve mürettebat, denize atladı. Tekneden denize atlayanlar yaklaşık 30 metre uzaklıktaki Cilvarda Burnu'ndaki kayalıklara yüzerek çıktı. Turistlerin bazılarını ise çevredeki diğer tekneler ve Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı. Batan tekneden kurtarılanlar, Sahil Güvenlik Alanya Bot Komutanlığı'na getirildi.Alanya Kaymakamı Fatih Ürkmezer, 1 Rus turistin hayatını kaybettiği tekne faciası ile ilgili konuştu. Kaymakam Ürkmezer "32 Rus turisti sağ salim karaya çıkardık" dedi. Olayda ölen Rus turistin 37 yaşındaki Daniyar Mahitov olduğu açıklandı

KAYMAKAM ÜRKMEZER RAKAMLARI AKTARDI

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer "Valiliğimizin yaptığı basın açıklamasında her şey anlatılıyor zaten. 33 Rus vatandaşımızın 32’sini sağ salim karaya çıkardık ancak bir Rus vatandaşı ex (ölüm) olmuş şekilde Sahil Güvenlik ekiplerimizce sahile çıkarıldı. Diğer 5 mürettebat da sağ salim çıkarıldı. Toplamda 38 kişiden 37’si kurtuldu. 37 yaşındaki bir Rus vatandaşımız olayda yaşamını yitirdi" dedi.

Kaymakam Ürkmezer, olumsuz hava koşullarına rağmen denize açılan teknelere ilişkin sorulara ise "Bunun adli boyutu var. Savcılığımız gerekli incelemeyi yapacaktır" dedi.

33 YOLCU VE 5 MÜRETTEBAT

Alanya Kaymakamlığı tarafından tekne faciasına ilişkin yapılan basın açıklamasında şu bilgiler verildi:

"3 Kasım 2020 tarihinde saat 11.01’de 112 Acil Çağrı Merkezimize gelen ihbarda; Alanya ilçesi, Fosforlu Mağara (Alanya Kalesi batısı) Mevkii önlerinde içerisinde 33 Rusya Federasyonu uyruklu yolcu ve 5 personelin bulunduğu Baba Selavi isimli günübirlik tur teknesinin battığı ve bir şahsın kayıp olduğu bildirilmiştir. İhbara ilişkin denizden Sahil Güvenlik botları görevlendirilmiştir. Sahil Güvenlik tarafından 32 yolcu kurtarılmış, kurtarılan 32 yolcu ile hayatını kaybeden Daniyar Mahitov isimli yolcunun cansız bedeni 112 ekiplerine teslim edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorumlar (0)